Geosünteetilised materjalid

Geosünteetilised materjalid on sünteetilisest kiust tooted, mis on valmistatud erinevatest toorainetest ja millel on äärmiselt laialdased võimalused nende rakendamiseks teede- ja tsiviilehituse valdkondades. Nad on oma olemuselt loodud töötama koostöös pinnasega. Geosünteetika eesmärk on parandada pinnase mehaanilisi ja / või hüdraulilisi omadusi ning anda konstruktsioonile täiendavat tugevust, stabiilsust, kasutusiga ja vastupidavust. Geosünteetiliste materjalide kasutamine võimaldab vältida suuremahulisi pinnase- või betooni paigaldustöid ning samal ajal aitab oluliselt vähendada atmosfääri eralduva CO2 heitkogust.

Kasutusvaldkonnad

Euroopa standarditele vastavaid geosünteetilisi tooteid kasutatakse:

Mittekootud geotekstiil

Mittekootud geotekstiilid toodetakse enamasti kas polüpropüleenist (PP), polüestrist (PET) või muust taaskasutatud toorainest. Geotekstiilide tootmisviis jaguneb kas suund- või korrapäratult paiknevatest kiududest, mis on omavahel mehaaniliselt ja/või kuumtöödeldud ja/või keemiliselt ühendatud elementidest. Kasutatakse enamasti eraldus- (S), filtreerimis- (F), dreen- (D) ja kaitsefunktsioonides (P).

Mittekootud geotekstiili kasutamine killustiku või liiva all võimaldab suurendada konstruktsiooni kasutusiga, eraldades pinnase kihid, takistades pumpamise efekti tagajärjel materjalide segunemist ning samal ajal tagades ka vee läbilaskvuse. Teraskonstruktsioonide, veekindlate ja muude materjalide kaitsmiseks kasutatakse samuti erinevaid kaitsefunktsiooniga mittekootud geotekstiile, mis aitavad vältida võimalike kahjustusi ehituse ja kasutamise ajal.

Mittekootud geotekstiilide valik on äärmiselt lai – alates 25 g/m2 kuni 2000 g/m2. Materjale saab liigitada vastavalt NorGeoSpec või GRK klassifikatsioonile. Eestis kasutatakse peamiselt NorGeoSpec profiile, mis aitab projekteerijal ja ehitajal leida kerge vaevaga sobiv geotekstiil vastavalt olemasoleva olukorrale. Samuti saab lihtsalt kontrollida materjali vastavust ja sertifikaadi kehtivust www.norgeospec.org

Mittekootud geotekstiili tee alla valimiseks spetsifikatsiooniprofiili alusel jagab NorGeoSpec aluspinnased, ehitus- ja ekspluatatsioonitingimused järgmiselt:

  • Aluspinnase tüüp:

    • pehme – pehmed savid nihketugevusega ≤25 kPa ning turvas;

    • kõva – keskmine ja jäik savi nihketugevusega >25 kPa ning liiv ja kruus.

  • Ehitustingimused:

    • tavalised – juhul kui tingimustes on kaks või enam järgnevat olukorda: raske ehitusaegne liiklus, nurgeline ja terav purustatud täitematerjal, rasketehnikaga vibrotihendamine, ehitustranspordi liikumine täitekihtidel paksusega vähem kui 300 mm;

    • soodsad – täitematerjalid maksimaalse terasuurusega <200 mm ja kihipaksusega >1,5 maksimaalse tera läbimõõtu.

  • Liiklussagedus:

    • kõrge – keskmise ja kõrge liiklussagedusega teed (rohkem kui 500 sõidukit ööpäevas);

    • madal – madala liiklussagedusega teed (vähem kui 500 sõidukit ööpäevas)

Aluspinnas
Ehitus tingimused
Liiklus
Maksimaalne teras suurus (dmax) täitematerjalis (mm)
Dmax<63
63<Dmax<200
200<D'Max<500
Dmax>500
Pehme
Tavalised
Kõrge
3
4
5
5
Madal
3
4
4
5
Soodsad
Kõrge
3
2
-
-
Madal
2
3
-
-
Kõva
Tavalised
Kõrge
2
2
3
4
Madal
2
2
3
3
Soodsad
Kõrge
2
2
-
-
Madal
2*
2
-
-

*1.profiili geotekstiili võib kasutada ajutise liiklusega teedel, juurdepääsuteedel või teistel sarnase liiklusiseloomuga teedel.

Mittekootud geotekstiilid on sertifitseeritud ja märgistatud CE-märgisega vastavalt Euroopa standardite ning EL määruse nr 305/2011 nõuetele.

Kootud geotekstiil

Kootud geotekstiilid valmistakse polüpropüleenist (PP) või polüestrist (PET), mis on toodetud filamentide, ribade või lõngade kokku põimimise/punumise teel, et moodustada üks tervik toode. Kootud geotekstiile saab toota sama tõmbetugevus mõlemas suunas või ühes peamises tõmbesuunas.

Kootud geotekstiilid võimaldavad suurendada pinnase kandevõimet ja kasutusiga, tugevdades ja eraldades pinnasekihte ning samal ajal võimaldades ka veeläbipääsu. Samuti on kootud geotekstiilid suurepärane valik kaldakindlustuse või järskude nõlvade stabiilsuse tagamiseks.

Kootud geotekstiilide valik on äärmiselt lai – tõmbetugevused on alates 14 kN/m kuni 2000 kN/m. Tänu toodete suurele mitmekesisusele ning erinevate omaduste kombinatsioonidele saab kootud geotekstiile kohandada sõltuvalt iga projekti olukorrast.

Kootud geotekstiilid on sertifitseeritud ja märgistatud CE-märgisega vastavalt Euroopa standardite ning EL määruse nr 305/2011 nõuetele.

Geovõrk

Geovõrke valmistakse polüpropüleenist (PP) või polüestrist (PET), mis on toodetud lintide laserkeevitamise või kudumise meetodil. Geovõrgud võivad olla võrdse tõmbetugevusega mõlemas tõmbesuunas või ühes peamises tõmbesuunas.

Geovõrgud suurendavad pinnasekonstruktsiooni kandevõimet ja kasutusiga, stabiliseerides ja/või tugevdades pinnase kihte. Geovõrgud on suurepärane valik aluste vastupidavuse, vajumite ühtlustuse, muldkehade, järskude nõlvade või tugiseinade tugevuse ja stabiilsuse tagamiseks. Tänu geovõrkudele on võimalik parandada pinnase omadusi ning kandevõimet, et tagada suurem koormustaluvus erinevatele alustele. Geovõrgu paigaldamine toimub üldjuhul kohe probleemse aluspinnase peale või ka killustiku kihtide vahel lisa tugevuse ja jäikuse andmiseks.

Geovõrkude valik on äärmiselt lai – tõmbetugevused on alates 15 kN/m kuni 1200 kN/m. Geovõrke saab kombineerida mittekootud geotekstiilidega üheks geokomposiit tooteks, vähendades seeläbi paigalduskulusid ja suurendades paigalduskiirust. Materjale saab kohandada sõltuvalt iga projekti olukorrast.

Geovõrgud on sertifitseeritud ja märgistatud CE-märgisega vastavalt Euroopa standardite ning EL määruse nr 305/2011 nõuetele.

Geomembraan

Geomembraanid on polümeerist rullmaterjalid, mida kasutatakse geoloogiliste tõkete loomiseks, et vältida vedelike ja gaaside tungimist erinevatesse keskkondadesse. Valmistatakse suure tihedusega polüetüleenist (HDPE) ja madala tihedusega (LDPE), EPDM, samuti polüvinüülkloriidist (PVC).

HDPE-st ja LDPE-st valmistatud geomembraanide eripäraks on suur venivus koormustel ja hea vastupidavus (kuni 100 aastat), mis võimaldab pikalt säilitada terviklikkust. Antud näitajate kombinatsioon võimaldab geomembraanide kasutamist peaaegu igat tüüpi ehituses. Geomembraanide peamine kasutusvaldkond on isolatsioonisüsteemide ja mitteläbilaskvate pindade loomine, vedelike ja gaaside liikumise takistamiseks. Leides laialdast kasutust keskkonna ja prügilate objektide ehitamisel, kus on oluline vältida vedelike ja gaaside imbumist ümbritsevasse keskkonda. Geomembraane kasutatakse ka teedeehituses tunnelitele ja maa-alustele parklatele veekindlate kihtide loomiseks. Üldiselt kasutatakse koostöös mittekootud geotekstiiliga, mis tagab geomembraanile kaitsekihi ja loob samaaegselt drenaazikihi.

Geomembraani viimistlused võivad olla vastavalt olemusele siledad või tekstuuriga. Geomembraanide rulle saab toota laiusega kuni 7,5 m ja paksusega vahemikus 0,3-3 mm.  

Bentoniitmatt


Bentoniitmatt ehk savimatt koosneb bentoniidipulbrist, mis on mõlemalt poolt ümbritsetud geotekstiiliga. Toetav geotekstiil peab olema kootud ja pealmine mittekootud geotekstiil. Koostismaterjalid vilditakse nõelaga omavahel kokku homogeenseks matiks.

Bentoniitmatt hakkab tööle kui tootes sisalduv bentoniidipulber puutub kokku vedelikuga ja hakkab paisuma. Maksimaalse tiheduse saavutamiseks on väga oluline, et bentoniitmatt paisuks täitematerjali all. Bentoniidi suureks eeliseks on see, et tegemist on loodusliku materjaliga, mis on iseparanev, samuti on toodet lihtne paigaldada, kuna pole vaja erivarustust.

Bentoniitmatte saab toota bentoniidi sisaldusega alates 2000 g/m2 kuni 5800 g/m2. Materjale saab kohandada sõltuvalt iga projekti olukorrast.

Geosünteetilised tõkked on sertifitseeritud ja märgistatud CE-märgisega vastavalt Euroopa standardite ning EL määruse nr 305/2011 nõuetele.

Erosioonitõkke materjalid

Nõlva erosiooni eest kaitsvad tooted on valmistatud sünteetilisest, looduslikust kiust või nende kombinatsioonist. Erosioonitõkke materjale saab toota ebakorrapärase kujuga kolmemõõtmelise matina, korrapärase kujuga või tavalise looduslikuna matina.

Nõlvade erosioonitõkke materjalid on mõeldud selleks, et piirata sademete dünaamilist mõju ja pinnavee voolukiirust nõlval äsja rajatud mullakihile. Kolmemõõtmeline võrk pakub ka täiendavat tugevust muru juurestikule. Sünteetilise toote vastupidavus on üle 25 aasta ja looduslikud kiudmaterjalid kõdunevad sõltuvalt keskkonnamõjudest 6-60 kuu jooksul.

Erosioonitõkke materjalide valik on üsna lai – sünteetilised kolmemõõtmelised matid võivad olla kaaluga 430 g/m2 kuni 630g/m2, looduslikud kookos- põhu- ja džuudimatid alates kaaluga 300 g/m2 kuni 750 g/m2. Materjale saab kohandada sõltuvalt iga projekti olukorrast.

Geokärg

Geokärjed on tooted, mis on valmistatud polüetüleenist (PE), taaskasutatud polüetüleenist või muust taaskasutatud plastist, mis moodustavad kolmemõõtmelise kärgstruktuuri. Kärjeavad täidetakse mulla, freesi, kruusa, killustiku või purustatud betooniga.

Geokärjed võimaldavad suurendada konstruktsiooni kandevõimet, hajutades konstruktsioonile tulevaid koormuseid aluspinnasele ja aitavad saavutada nõlvade erosiooni kindluse.

Geokärgede valik on äärmiselt lai – kõrgused on alates 5cm kuni 30cm, kärjeavade keevituspunktide vahelise kaugusega 330mm kuni 750mm.

Drenaažimatt

Drenaaži geokomposiidid on polüpropüleenist (PP) valmistatud tooted, mis koosnevad ekstrudeeritud südamikust ja mittekootud geotekstiilist, mis on kinnitatud toote ühele või mõlemale küljele. Nende südamik võib olla lainelise või ebakorrapärase kujuga. Teiseks drenaažigeokomposiitide liigiks on suure tihedusega polüetüleenist (HDPE) mummudega membraan, kuhu võib olla kinnitatud ka mittekootud geotekstiil ja libisemise vastane kile (slip film).

Drenaaž geokomposiidid võimaldavad asendada muldkehas traditsioonilisi drenaaži kihte, tagades suurepärase vee- või gaasiläbilaskvuse ka kõrge surve puhul. Neid kasutatakse nii horisontaalsete kui ka vertikaalsete drenaažikihtide moodustamiseks. Neid saab kasutada ka geosünteetiliste tõkete või muude hüdroisolatsiooni materjalide kaitsmiseks võimaliku läbitorkamise eest konstruktsioonide ehitamisel ja käitamisel.

Drenaažimattide valik on äärmiselt lai – kaaluga alates 500 g/m2 kuni 1900 g/m2. Materjale saab kohandada vastavalt nõutavale vedeliku voolukiirusele ja torkekindlusele. Tänu toodete suurele valiku võimalusele ning erinevate omaduste kombinatsioonile saab drenaažimatte kasutada erinevate projektide puhul.

Drenaažimatid on sertifitseeritud ja märgistatud CE-märgisega vastavalt Euroopa standardite ning EL määruse nr 305/2011 nõuetele.

Asfaldivõrk

Asfaldivõrgud on toodetud eriti madala venivuse ja kõrge tõmbetugevusega klaaskiud materjalist, mida on võimalik ühildada geotekstiiliga. Klaaskiust asfaldivõrgud ja geokomposiidid kaetakse bituumenkattega, et tagada nakkumine bituumeni, asfaldikihtide ja materjali vahel. Terasvõrgud on valmistatud kahekordse põimitud korrosioonivastase kattega traatvõrgust, millele on lisatud põiki jäikusvardad.

Asfaldivõrkude eesmärk on eelkõige takistada vanas asfaltkattes olevate pragude uuesti ilmumist uude ülekattesse ükskõik, mis põhjusel need praod tekkinud on. Asfaldivõrgud ei tõsta teede kandevõimeid vaid pigem hajutavad koormust ja pingeid. Asfaldivõrgud võimaldavad sillata ja siduda ühtseks lokaalseid võrkpragudega kohti, pikendades nii perioodi, millal peaks ette võtma tee põhjalikuma remondi.

Kuigi asfaldivõrkude tõmbetugevus jääb 50 kN/m ja 200 kN/m vahemikku, on materjalitüüpide rohkuse tõttu valik piisavalt lai – alates lihtsast asfaldivõrgust kuni suure bituumen kattekihiga geokomposiidini, mis ei vaja paigaldamise ajal bituumenemulsiooni. Materjale saab kohandada vastavalt iga projekti olukorrale.

Asfaldivõrgud on sertifitseeritud ja märgistatud CE-märgisega vastavalt Euroopa standardite ning EL määruse nr 305/2011 nõuetele.

Rearma kohta

Oleme noor, kuid kogenud insenertehnilisi lahendusi ning tooteid pakkuv ettevõte. Kiired kvaliteetsed lahendused ning uuenduslikud ideed – viis kuidas meid kirjeldada.

Meil on tehniline pädevus ning kõik projektid ja tööd on meile võrdselt olulised, alustades kõige keerukamatest kuni lihtsaimate lahendusteni välja. Kui on olemas tee lahenduseni, siis meie oleme need, kes selle leiavad. Kui seda ei ole, siis ehitame silla, et jõuda lahenduseni. Unustage standard mõõtmetega tootmisliinid. Teie poolt andmed, meie poolt tooted!

Iga projekt ja objekt on unikaalne, kui Te ei leia enda kriteeriumitele vastavat toodet, võtke ühendust : info@rearma.ee

Aadress:

Kanali tee 4,
10112, Tallinn,
Harjumaa

Kontaktid:

REARMA ESTONIA OÜ
Registrikood 16774494
KMKR EE102634785
Info@rearma.ee
Tel. +372 512 1126

Meie veebisait kasutab küpsiseid, et tagada Teile parim kogemus. Sirvimist jätkates nõustute meie küpsiste kasutamisega. Lisateabe saamiseks vaadake meie Privaatsuspoliitika lehte.